Porvoon Taiteilijaseura PTS – etujärjestö porvoolaisille ja Porvoon lähikuntien ammattitaiteilijoille. Perustettu vuonna 2005.

Porvoon Taiteilijaseura:

  • edistää kuvataidetta alueellaan
  • valvoo kuvataiteilijoiden ammatillisia ja sosiaalisia etuja
  • edistää taiteilijoiden työmahdollisuuksia
  • järjestää kuvataidetapahtumia ja luentoja
  • edustaa kuvataiteilijoita neuvotteluissa Porvoon alueen kulttuurihallinnon kanssa.

Porvoon Taiteilijaseuran varsinaisiksi jäseniksi hallitus hyväksyy Suomen Taiteilijaseura ry:n jäsenliittoihin (Suomen Kuvanveistäjäliitto ryMuu ryTaidemaalariliitto rySuomen Taidegraafikot ryValokuvataiteilijoiden liitto ry) sekä AV-arkkiin kuuluvan taiteen ammattilaisen ja erityisistä syistä henkilön, joka osoittaa pätevyytensä kuvataiteilijana. Kunniajäseneksi seura voi kutsua kuvataiteiden tai seuran tarkoitusperien hyväksi erityisen ansiokkaasti toimineen henkilön.