Porvoon Taiteilijaseura PTS – etujärjestö porvoolaisille ja Porvoon lähikuntien ammattitaiteilijoille. Perustettu vuonna 2005.

Porvoon Taiteilijaseura:

  • edistää kuvataidetta alueellaan
  • valvoo kuvataiteilijoiden ammatillisia ja sosiaalisia etuja
  • edistää taiteilijoiden työmahdollisuuksia
  • järjestää kuvataidetapahtumia ja luentoja
  • edustaa kuvataiteilijoita neuvotteluissa Porvoon alueen kulttuurihallinnon kanssa.

Hakuohjeet:

Porvoon Taiteilijaseuran varsinaisiksi jäseniksi hallitus hyväksyy Suomen Taiteilijaseuran – Konstnärsgillet i Finland ry:n jäsenliittoihin (Suomen Kuvanveistäjäliitto ry, MUU ry, Taidemaalariliitto – Målarförbundet ry, Suomen Taidegraafikot – Finlands Konstgrafiker ry, Valokuvataiteilijoiden liitto ry) tai Suomalaisen mediataiteen keskus AV-arkki ry:hyn kuuluvan taiteen ammattilaisen ja erityisistä syistä henkilön, joka osoittaa pätevyytensä kuvataiteilijana.


Kunniajäseneksi voi seura kutsua kuvataiteiden tai seuran tarkoitusperien hyväksi erityisen ansiokkaasti toimineen henkilön. Päätöksen tekemiseen tarvitaan kolmen neljäsosan (¾) enemmistö annetuista äänistä.

Jäseneksi haetaan vapaamuotoisella kirjallisella hakemuksella sähköpostitse: porvoontaiteilijaseura@gmail.com Liitteenä tulee olla ansioluettelo sekä 5-6 kpl kuvia (jpeg, PDF) uusimmista teoksista tai linkki nettisivuille, jossa kuvia on nähtävillä.


Jäsenet hyväksyy hallitus. Uusien jäsenten valintaa varten hallitus voi nimetä tarvittaessa toimikunnan. Hylätty hakija voi valittaa päätöksestä hallitukselle tai hallituksen nimeämälle toimikunnalle, jolloin hakemus käsitellään vuosikokouksessa uudelleen.